Elementem, który został uregulowany w ustawie o ochronie sygnalistów bardzo szczegółowo – wiążąc się tym samym z koniecznością zachowania ostrożności przez przedsiębiorców na etapie wdrożenia i realizacji procedury o zgłaszaniu naruszeń jest szczególny zakres ochrony sygnalisty. Ochrona przysługuje już od momentu dokonania zgłoszenia, pod warunkiem, że dokonując zgłoszenia sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja jest prawdziwa i stanowi informację o naruszeniu prawa. Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania…
Od publikacji w Dzienniku Ustaw ustawy o ochronie sygnalistów w dniu 24 czerwca 2024 roku liczony jest 3-miesięczny termin na wdrożenie u podmiotów, na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych. U podmiotów, na rzecz których pracę wykonuje mniej osób – wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych nie będzie obowiązkowe,…
W trakcie zawierania umowy spółki i jej rejestracji niezbędne będzie określenie przedmiotu działalności. Wybierając przedmiot działalności warto zwrócić uwagę w jakich obszarach spółka będzie wykonywać działalność i realizować gospodarczy cel jej powstania. W umowie spółki przedmiot działalności może nieograniczony ilościowo. Dowolności tej nie ma już na etapie wniosku do KRS. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym, wskazuje, że w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się przedmiot działalności spółki według…
Docieranie z aktualnymi informacjami o swoich usługach, produktach do klientów oraz budowanie relacji biznesowych w oparciu o newslettery jest częścią tworzonych strategii marketingowej. Rzadszą formą i wymagającą szczególnej ostrożności jest wysyłanie spersonalizowanych maili z ofertą produktów lub usług do nieznajomych osób – potencjalnych klientów, tzw. cold mailing. W obu przypadkach kluczowa pozostaje zgoda odbiorcy, przy czym źródła obowiązku jej uzyskania nie zawsze są dla przedsiębiorców oczywiste. …
Od kilku tygodni zapewnienie legalności pobytu obywateli Ukrainy przybywających na terytorium Polski stało się również wyzwaniem dla ustawodawcy. Pomagamy na wiele sposobów. Szczególne miejsce w systemie pomocy przypada również przedsiębiorcom, którzy otwarci są na zatrudnianie uchodźców i stworzenie realnych możliwości sprawczego kształtowania swojej sytuacji w nowym miejscu. Od wielkich spółek zatrudniających tysiące pracowników do małych i średnich przedsiębiorstw, które doceniają wolę podjęcia zatrudnienia w obecnych warunkach geopolitycznych. W dniu…
Wiele biznesów, zwłaszcza tych opartych na efektach własnych umiejętności, twórczości rzemieślniczej, produktach handmade i sprzedaży na niewielką skalę może stanowić działalnością nierejestrową. Jakiego rodzaju limity przewidują przepisy, w jaki sposób je monitorować oraz kiedy działalność nieewidencjonowana może stać się działalność gospodarczą podlegającą rejestracji? KRYTERIA DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWEJ W celu wyjaśnienia czym jest działalność nierejestrowa warto zestawić ze sobą jej definicję ustawową oraz definicję działalności…
Istotnym elementem rozwoju spółek innowacyjnych pozostaje pozyskanie zewnętrznego kapitału niezbędnego do rozwoju produktu. Ze względu na wysokie ryzyko niepowodzenia projektu, wczesną fazę rozwoju oraz skalę zapotrzebowania na środki, dostęp do kredytów pozostaje ograniczony, a z pomocą przychodzą fundusze venture capitals, platformy crowdfundingowe i coraz częściej również indywidualni inwestorzy określani aniołami biznesu. Jak bardzo specyfika współczesnych inwestorów prywatnych różni się od historycznych aniołów biznesu finansujących w XIX-…
Kreatywność to jedna z pożądanych cech na rynku pracowniczym, ale też podstawa do zbudowania i rozwoju własnego biznesu. Ochroną prawa autorskiego w polskim prawie objęte są wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze, w jakikolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Jednocześnie cechy te składają się na ustawową definicja utworu. Zakres ochrony, przenoszenie praw własności intelektualnej rządzi się licznymi obwarowaniami, ale kilka z nich – jako fundamentalne – zasługują…
Sprzedaż produktów online w każdej branży ma swój specyficzny charakter, przy czym wspólne pozostaje jedno – sprzedaż tego rodzaju stanowi usługę świadczoną drogą elektroniczną, względem której regulacje prawne przewidują szereg wymogów. Ponadto, szereg obowiązków informacyjnych wobec konsumentów i odpowiedzialność z tytułu klauzul niedozwolonych to obszary, które dla przedsiębiorców rodzą szczególne wątpliwości przy konstruowaniu regulaminu sklepów online. Krok pierwszy – schematyczna…
Rzeczywistość polskich przedsiębiorców w branży innowacyjnej i kreatywnej, od fazy pree-sedowej do fazy pozyskania finansowania, to nierzadko liczne godziny negocjacji, prezentacji rozwiązań potencjalnym inwestorom. To także ujawnianie swojego pomysłu, know-how, prototypów. Zbliżone wyzwania stoją przed przedsiębiorcami rozszerzającymi działalność przez współpracę z kontrahentami, czy firmami oferującymi usługi pomocnicze. Bezpośrednio z tym łączy się konieczność zapewnienia ochrony dla informacji poufnych przed ich nieuprawnionym wykorzystaniem. Przede wszystkim należy mieć jasność,…